Porównanie średniego zużycia paliw i cen paliw Ministerstwo Klimatu i Środowiska Portal Gov pl

zużycie paliwa w polsce

W swoim raporcie POPiHN zwraca uwagę na fakt, jak działania na rzecz klimatu wpisują Zalecenia, działania wspólnoty się w politykę bezpieczeństwa energetycznego kraju. Duża zależność od zewnętrznych dostaw surowca niesie ze sobą ryzyko, a szansą na jego ograniczenie jest stopniowa elektryfikacja transportu oraz rozwój paliw niskoemisyjnych, zwłaszcza produkowanych własnymi zasobami. Obecna sytuacja geopolityczna tymczasowo zwiększyła rolę paliw kopalnych, co utrudnia proces odejścia od nich w Polsce. Spowodowane jest to brakiem technologii, mogącej w krótkim czasie zastąpić paliwa otrzymane w procesie przetwarzania ropy.

Jesteś zainteresowany zestawieniem detalicznych lub hurtowych cen paliw?

Jednak Polska poradziła sobie w tych trudnych warunkach bardzo dobrze. Uruchomienie nadzwyczajnych środków, takich jak wzmożone dostawy paliw do punktów sprzedaży detalicznej oraz wydłużenie godzin ich pracy czy też zaangażowanie wojska w logistykę dostaw paliw, zapewniło dostępność paliw na stacjach i ustabilizowało sytuację. Od 2013 do 2023 roku długość sieci cieplnej w Polsce zwiększyła się o 5,9 proc., co przekłada się na 1422 km.

Dostarczył kolejny argument za słusznością transformacji energetycznej, jednocześnie wskazując na rolę, jaką do tej pory pełniły tradycyjne paliwa w kwestii bezpieczeństwa oraz stabilności gospodarki. Świat stawia na ideę zazielenienia transportu i oparcia się o odnawialne źródła energii, ale jeszcze przez jakiś czas będzie potrzebował tanich i łatwo dostępnych paliw kopalnych. Polska od kilku lat prowadziła działania na rzecz zmniejszenia importu rosyjskiej ropy. Głównym dostawcą ropy do Polski stała się Arabia Saudyjska, która w 2022 r. Odpowiadała za 28% dostaw tego surowca do naszego kraju. Zwiększone zostały także dostawy ropy z Norwegii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Nigerii.

Zużycie paliw i nośników energii w 2020 roku

Wzrosło zapotrzebowanie na Jak zapobiegać zastraszaniu w miejscu pracy w Twojej firmie LPG – o 7 proc. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2023 r., do 1,2 mln m sześc. – i na paliwo Jet – o 10 proc. W ostatnich latach zużycie energii elektrycznej w Polsce ulegało wahaniom. Jak wynika z danych GUS, największe zużycie na jednego mieszkańca odnotowano w 2021 roku i wyniosło ono ponad 830 kWh. Rok później wartość ta zmniejszyła się do poniżej 800 kWh, a w 2023 roku dalszy spadek doprowadził do poziomu niecałych 790 kWh.

Wzrost importu miał miejsce mimo wzrostu krajowej produkcji paliw gotowych w rafineriach, które w 2022 r. Przerobiły prawie 27 mln ton ropy naftowej. Oznacza to wzrost o 8% względem 2021 r. Paliwa wyprodukowane w Polsce powstały z surowca niemal w całości pochodzącego z zagranicy, krajowe wydobycie ropy naftowej stanowi jedynie około 3% surowca przerabianego w Gdańsku i Płocku. Łączne oficjalne zużycie sześciu gatunków paliw płynnych w Polsce wyniosło 34,76 mln m3 w 2019 roku, o 1,21 mln m3 (albo 4%) więcej niż rok wcześniej, podała Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN). Przed wybuchem wojny w Ukrainie, Rosja była trzecim pod względem wielkości producentem ropy na świecie (po Stanach Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej).

zużycie paliwa w polsce

Oznacza to wzrost importu o 9%, czyli o prawie 1,2 mln m3 względem 2021 r. Zagraniczne dostawy odpowiadały za znaczną część krajowego zapotrzebowania na paliwa, dla oleju napędowego było to 32%, dla benzyny 24%, a dla LPG 89%. Najszybciej rosła sprzedaż benzyn silnikowych, która zwiększyła się o 6% do 6,43 mln m3 i był to piąty rok z rzędu intensywnego wzrostu tego segmentu. Rynek oleju napędowego wzrósł o 3% do 20,95 mln m3, a rynek LPG zwiększył się o 5%, do 5,1 mln m3, podał POPiHN. Pomimo wybuchu wojny oraz wzrostu cen energii, Unia Europejska utrzymuje obrany kierunek polityki klimatycznej. Potrzeba wytwarzania energii niezależnie od importu surowców energetycznych wpisuje się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu.

Zużycie paliw w Polsce bez większych zmian, ale są dwa wyjątki. Tu widać mocny wzrost

  1. GUS zwraca uwagę, że w 2023 roku paliwa stałe dominowały w produkcji energii cieplnej z 60,7 proc.
  2. W swoim raporcie POPiHN zwraca uwagę na fakt, jak działania na rzecz klimatu wpisują się w politykę bezpieczeństwa energetycznego kraju.
  3. Z tego samego okresu pochodzi informacja o 10,2 proc.
  4. Uzgodniono także, że od 2035 r.
  5. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2023 r., do 1,2 mln m sześc.
  6. Udziałem, podczas gdy gaz stanowił 36,7 proc.

Z tego samego okresu pochodzi informacja o 10,2 proc. Spadku sprzedaży energii cieplnej, gdzie dla budynków mieszkalnych odnotowano 8,8 proc. GUS zwraca uwagę, że w 2023 roku paliwa stałe dominowały w produkcji Wielki Dom Maklerski energii cieplnej z 60,7 proc. Udziałem, podczas gdy gaz stanowił 36,7 proc. W tym samym okresie długość dystrybucyjnej sieci gazowej wzrosła o niemal 42,5 tys.

Kierowcy w Polsce mają do dyspozycji gęstą sieć stacji paliw – pod koniec 2022 r. Co najmniej dwa gatunki paliwa oferowało 7898 ogólnodostępnych obiektów. W ciągu zeszłego roku ich liczba wzrosła o niewiele ponad pół procenta, co potwierdza nasycenie rynku stacji paliw w Polsce. 57% z nich działało pod marką firm zrzeszonych w ramach POPiHN. Sprzedaż na tych stacjach w 2022 r.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

uno + dieciseis =